Firma Allergan zastavila 20. prosince 2018 prodej texturovaných prsních implantátů v Evropě .

02.01.2019

Společnost Allergan oznámila, že nebude prodávat implantáty s drsným (texturovaným) povrchem den po té, co Francouzská národní agentura pro bezpečnost léků a zdravotních prostředků (ANSM) oznámila, že tento typ implantátu může být spojen se vzácnou formou rakoviny -anaplastickým velkocelulárním lymfomem. Jedná se o implantáty typu Microcell a Biocell. U hladkých implantátů se tento typ onemocnění nevyskytuje. Zpráva Francouzské národní agentury nepředložila žádné nové vědecké výsledky a také neprokázala přímé zdravotní riziko u žen, které mají tyto implantáty, přesto společnost Allergan jejich prodej zastavila.

Co je to anaplastický velkobuněčný lymfom? Anaplastický velikobuněčný lymfom je tumor lymfatického charakteru, který se na rozdíl od ostatních lymfomů liší těmito rysy-často vytváří kožní nebo mimo uzlinové tumory. Vzniká u pacientů mladých, nejčastěji u mužů, ale podle posledních zjištění , jeho výskyt je možný také u prsních implantátů s texturovaným povrchem.

Co mají dělat ženy s texturovanými prsními implantáty?

Výskyt tohoto tumoru je velmi vzácný a není proto momentálně nutné uvažovat o výměně implantátů. Není třeba měnit časový průběh normálních pravidelných kontrol.

Ženy, které pozorují jakékoliv změny prsou s implantáty, by měly kontaktovat svého operatéra.